Ja, Ibra

„Możesz wyciągnąć człowieka z getta, ale nigdy getto z człowieka”

To mój ABSOLUTNY debiut jeżeli chodzi o recenzowanie książki, jednak kiedyś musi być ten pierwszy raz. Poruszając temat książek to szczerze powiedziawszy mogłoby być o wiele lepiej (wpisuje się w krajową średnią 2-3 lektur na rok). O ulubionych gatunkach raczej ciężko dyskutować przy tak niskiej frekwencji książek w moich łapach (Nie mówię o lekturach politologicznych, które siłą rzeczy muszę analizować).

A więc tak… Biografie mają to do siebie, że jest ich pełno i znaczna część to zwykły chłam lub historie ludzi nie mających tak na prawdę nic ciekawego do powiedzenia. Większość to zuchwały skok na kasę bazujący na „nazwisku”. Jeżeli chodzi o biografię Ibrahimovicia to sytuacja jest zupełnie inna. Historia przez niego opowiedziana wpisuje się w tę, która jest autentyczna, szczera, ciekawa i wywołująca różne emocje. Książka nie może być nudna! A biografia Zlatana to lektura na parę dni a dla tych, którzy mają dużo czasu mogą ją łyknąć w parę godzin.

I nie chodzi tutaj o jakieś zabiegi artystyczne, czy też narracje (która owszem też jest ważna, ale nie najważniejsza). Musi być ciekawa historia. Ci, którzy oglądają mecze Serie A wiedzą, że Zlatan Ibraghimović to dość specyficzna i wyjątkowa na swój sposób osobowość. Nie raz zdarzyło mu się dać komuś w ryja, zrugać kolegów z boiska, sędziego, trenera a nawet zwrócić uwagę prezesowi! W dzieciństwie doświadczył sporo co wpłynęło na jego osobowość. Do tej pory za tym masywnym i wściekłym chłopem kryje się zakompleksiony, biedny obcokrajowiec, który chce udowodnić swoją wartość i pokazać wielkie FUCK OFF każdemu, kto go krytykował. W książce wspomina o wszystkich tych trudnych zdarzeniach, o petycji rodziców innych dzieci by wyrzucić Zlatana z drużyny, o ucieczce przed policją, o kradzieżach rowerów. Poznamy w niej kulisy pamiętnego lata 2006 (w związku z aferą Calciopoli) i słynnej ucieczki z Juventusu, dowiemy się o problemach w Interze a także w czym tkwił szkopuł przeszkadzający Zlatanowi rozwinąć skrzydła w Barcelonie. Nie zabraknie także wzmianki o bójce z Onyewu podczas treningu Milanu.

Zlatan jak zwykle jest narcystyczny, ale i szczery. Nie przebiera w słowach. Jeżeli coś mu leży na sercu, wali prosto z mostu. Nigdy nie zapomina. Można go kochać oraz nienawidzić jednocześnie. Jednak trzeba mu przyznać, że jako piłkarz jest rewelacyjny, mimo, że nie zdobył jeszcze wielu trofeów oraz nagród. Wszystko jeszcze przed nim, a książka to pozycja obowiązkowa dla każdego fana talentu Ibrahimovicia, ale i nie tylko. Powinna zaciekawić każdego, nawet kogoś kto futbolem się nie interesuje.

poniżej próbka możliwości Ibrahimovicia dla zachęty:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.