Złota Piłka France Football

W dniu wczorajszym po raz 51 została rozdana najbardziej prestiżowa indywidualna nagroda piłkarska na Świecie. Tą nagrodą jest oczywiście Złota Piłka francuskiego czasopisma France Football.

Zwycięzcą okazał się Brazylijczyk Ricardo Kaka, dla którego jest to pierwsza tego typu nagroda. Zawodnik Milanu zdeklasował Cristiano Ronaldo oraz Leo Messiego, którzy także uchodzili za faworytów do nagrody. Dalsze pozycje zajęli: Didier Drogba oraz Andrea Pirlo.

Jak funkcjonuje ten plebiscyt? Na początku France Football w połowie listopada podaje listę 50 zawodników nominowanych do nagrody. W późniejszym terminie zawodnicy dostają punkty poprzez głosy elektorów, którymi są dziennikarze piłkarscy. Po podliczeniu punktów, na początku grudnia podczas uroczystej gali zostaje wręczona nagroda. Złota Piłka jest uhonorowanie całorocznej postawy prezentowanej na boisku.

Pierwszym laureatem nagrody był Stanley Matthews. Najwięcej złotych piłek jak do tej pory zgarnęli Michel Platini oraz Marco Van Basten, po trzy razy. Jednak trzeba zaznaczyć, że zasady przyznawania nagrody zmieniały się. Początkowo musieli być to tylko Europejczycy, później mógł to być zawodnik spoza Europy, ale grający w Europejskim klubie. Obecnie Złotą Piłkę może dostać każdy zawodnik należący do Światowej Federacji FIFA. Także próżno szukać na liście laureatów takich zawodników jak Pele czy Maradonna.

Najwięcej złotych piłek zdobywali piłkarze Juventusu Turyn, bo aż 9. 8 laureatów ma na koncie AC Milan, 6 takich zawodników miał Real Madryt. Jeżeli chodzi o narodowość to najwięcej złotych piłek zdobywali Holendrzy i Niemcy (po 7). Jak do tej pory nie doczekaliśmy się by Polak zdobył tę nagrodę i raczej się nie doczekamy prędko.

Tutaj znajdziecie listę wszystkich laureatów Złotej Piłki France Football.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Złota Piłka France Football

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.