The White Stripes

Jack White i Meg White. Tylko dwoje ludzi tworzy jeden z najgenialniejszych zespołów rockowych obecnie grających.

The White Stripes (Białe paski) powstał w Detroit w 1997 roku. Jednak rok wcześniej John Anthony Gillis oraz Megan Martha White pobrali się. Jack przejął nazwisko żony. Małżeństwo nie trwało długo. W 1999 roku rozwiedli się. Przez większą część swojej kariery podawali się za rodzeństwo, jednak nie przypuszczali, że dokument rozwodowy trafi do internetu.

Pierwsza płyta grupy The White Stripes została nagrana na strychu Jacka i wydano ją w 1999 roku. Jednak trudno tu mówić o tym by zespół mógł dzięki niej zaistnieć. Następny album De Stijl wydany w 2000 roku zbiera niby pozytywne oceny, jednak płyta nie bije rekordów sprzedaży. Sukces komercyjny grupie dostarcza dopiero płyta White Blood Cells. To tutaj znajduje się między innymi taki hit jak „Fell in Love With A Girl” z świetnym teledyskiem. Mimo wszystko wszyscy raczej kojarzą zespół z albumem Elephant, który z pewnością przejdzie do historii dzięki takim hitom jak The Hardest Button to Button” czy też „Seven Nation Army”. Z pewnością ta płyta to punkt kulminacyjny w karierze zespołu.W 2005 roku pojawił się piąty krążek grupy Get Behind Me Satan. Nie dawno grupa wydała nowy album zatytułowany Icky Thump, który promuje ciekawy singiel o tej samej nazwie.

Muzyka The White Stripes jest bardzo prostolinijna. Mocne riffy Jacka, proste bębnienie perkusyjne (wręcz nie udolne) oraz psychodeliczne teksty sprawiają, że muzyka nabiera dodatkowego uroku. Na każdej płycie znajdziemy coś typowo rockowego, także coś country a i nie da się nie zauważyć fascynacji bluesowych. Mocna strona zespołu są dobre teledyski za które dostali mnóstwo nagród.

Mnóstwo się mówi ostatnio o korzeniach polskich Jack’a. Na ich występie w Gdyni w 2005 roku miał krzyczeć do widzów, że nazywa sie Jacek. Jego dziadek oraz jeden z rodziców pochodzą z Polski.

Białe Paski to ciekawe zjawisko muzyczne i warto mu się przyjrzeć z bliska. Na pewno się nie zawiedziemy.

Reklamy

5 uwag do wpisu “The White Stripes

  1. Jack White ma ubogie horyzonty muzyczne i nie powinien mówić o rzeczach, na których się nie zna (to w nawiązaniu do cytatu po prawej)

  2. Pingback: digital-glamour.com

  3. „Jack White ma ubogie horyzonty muzyczne”..?
    Może i White Stripes graja piosenki z banalnymi wręcz riffami to Jack White znalazł się w czołówce 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów magazynu Rolling Stones

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.