The Arcade Fire – Funeral

Spotkać tak piękną płytę w brzmieniu to rzadkość. Arcade Fire zadebiutowało mocnym a raczej wspaniałym uderzeniem dźwięku. Mowa o płycie Funeral.

Nazwa Funeral – czyli pogrzeb nie jest odzwierciedleniem zawartości albumu. Nie jest to brzdąkanie idealnie pasujące do uroczystości pogrzebowych. Zatem o co chodziło Kanadyjskiemu objawieniu alternatywnego rocka? Można się tylko domyślać.

Zespół składający się z siedmiu osób nagrał bardzo ciekawy album. Bogata warstwa muzyczna. Oprócz typowo rockowych instrumentów są także skrzypce, dzwoneczki i inne cymbałki. Dalej wspaniały wokal Win’a Butlera. Motyw przewodni płyty to śmierć toteż tutaj możemy się dopatrywać związków z nieco pretensjonalną nazwą płyty.

Całość się zaczyna od psychodelicznego utwory (z resztą, który utwór na tej płycie nie jest psychodeliczny?) Tunnels. Najlepsza piosenka to Power Out. Mnóstwo skrzypiec, cymbałków, prosta perkusja oraz wycia wokalisty dodają utworowi szczególnego uroku. Warte uwagi są także trzy inne single z płyty: Rebellion (Lies), Wake Up, Crown of Love. Mi osobiście mocno podoba się ostatni utwór na płycie. Zaczyna się nie pozornie a kończy naprawdę mocnym brzmieniem i z pięknym wokalem. Mowa oczywiście o In the Back Seat.

Płyta warta posłuchania. Na pewno nie jest dołująca, ale i też nie wesoła. Z resztą ile w końcu można słuchać „muzyki wprawiającą nas w dobry nastrój” w wykonaniu Dody i innych podrzędnych wokalistek. Ocena dla Funeral to 9.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “The Arcade Fire – Funeral

  1. now here’s the sun, it’s alright! now here’s the moon, it’s alright!
    but everytime you close your eyes, lies!!!

  2. Kolego zakosztujesz ich muzyki raz, będziesz rozkoszował się do końca…mam nadzieję. Rzeczywiście płyta Funeral może niekoniecznie melodyjnie nawiązuje do tonu pogrzebowego, ale zwróć uwagę na teksty- typowe dla poezji funeralnej. W moim mniemaniu- urzekło mnie Rebellion i Tunnels jak cholera, ale jak zanalizowałam Laika to… wiesz, strasznie odważne te teksty. Potem Haiti i cała historia Regine- nie rozumiałam tylko dlaczego do tak pogodnej melodii śpiewa „oni już nie żyją, w tamtych dniach ich krew była ciągle ciepła”. Zaintrygowało Cię to? Nie wiem czy słuchałeś też ich demo? Polecam Vampire Forest, Headlight look like diamonds, My heart is an apple. I obowiązkowo Neon Bible- może nie jest tak „skoczna” jak Funeral, ale warto jej posłuchać. 🙂 Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.