Radiohead

Radiohead to zespół, który zmienił obliczę muzyki i zapisał się w jej dziejach na długi czas.

Zespół przede wszystkim rozstrzygnął spór w Angli między Blur a Oasis o miano najlepszego zespołu w Angli w latach 90 na swoją korzyść. Ponadto udało mu się zawojować wielką Amerykę!

Oficjalna data powstania zespołu to 1989 roku jednak zespół występował już od 1987 roku pod nazwą On a Friday. W skład wchodzili wtedy Thom Yorke (wokal, gitara), Ed O’Brien (gitara) oraz Colin Greenwood (bas) później do paczki dołączyli Phil Selway (perkusja) oraz Johnny Greenwood (gitara). Początkowo zespół grał punka i nagrał jedno demo.

Pierwsza płyta Radiohead Pablo Honey ukazuje się w 1993 roku. Zespół dzięki hitowi Creep mógł zaistnieć co za owocowało licznymi koncertami. Kolejny owoc ich pracy to The Bends – płyta, która moim zdaniem jest trochę niesłusznie w cieniu OK Computer. Znajdują się tutaj tak wspaniałe przeboje jak: High and Dry, Fake Plastic Trees, My Iron Lung, Just no i Street Spirit. Płyta bardzo dobra, która staje się popularna. No i przebojowy dla zespołu rok 1997, to wtedy wychodzi OK Computer, który odnosi komercyjny sukces dzięki Paranoid Android, Karma Police oraz No Suprises. No właśnie, sukces komercyjny od, którego zespół zawsze chciał uciec pozostając zupełnie alternatywną grupą. Chcąc się odciąć od tego całego komercyjnego zamieszania zespół wypuszcza kolejny album Kid A, którego nie promuje żaden singiel. Mimo, że nie było teledysków ludzie i tak kupili nowy album, jednak w porównaniu ze sprzedażą OK Computer było tym razem gorzej i producent już się nie zgodził by Amnesiac nie promował żaden Singiel. W 2003 roku wyszedł ostatni krążek Hail to the Thief.

Obecnie wszyscy fani zespołu czekają na kolejny album grupy, który ma podobno wyjść na światło dzienne lada moment. Już w 2006 roku miał się pojawić jednak ku zaskoczeniu wszystkim zamiast tego Thom Yorke zadebiutował solowym albumem The Eraser.

Zespół do tej pory wystąpił w Polsce tylko raz w 1994 roku w Sopocie, jednak nie byli jeszcze tak mocno znani i obecnie Polscy fani nie mogą się doczekać by Radiohead przyjechał do naszego kraju. Może przy wydaniu nowego albumu?

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Radiohead

  1. Ok Computer jest wart posłuchania. Jeżeli chodzi o ich przyjazd do Polski to jestem „za”. Dlaczego mają przyjeżdżać tylko „The RS” skoro trzeba wylansować „młodych” i zobaczyć co mają nam do zaoferowania. Wajkacyjnie pozdrawiam z ulicy Okrzei 😉

  2. Twój blog jest blogiem tematycznym – kultura, muzyka, subkultury. To właśnie czyni Twojego bloga ciekawym i interesującym. Oby tak dalej!! Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.